A szegedi moldvai népzenei műhely a kobzosok, hegedűsök, népdalénekesek és hagyományőrző népi furulyások képzésének országosan és határon túl is híres, színvonalas szakmai fóruma.
A "Kobzos-énekes-hegedűs-furulyás kurzus olyan népzenei kurzus, melynek résztvevői változatos dallamok elsajátításán keresztül megújító jellegű irányvonalakat kaphatnak a moldvai magyar énekek és táncdallamok kobzos-, valamint a hegedűs, furulyás és énekes népzenei hagyományok kincseinek elsajátításához, megszólaltatásához. Az oktatók gyakorló népzenészek, mester tanárok.
Cél: technika- és repertoárfejlesztés énekes anyagban, szóló hangszeren, ének kíséretben, táncházi zenében.
A foglalkozások mellett közös muzsikálásra, éneklésre, alkotásra is sor kerül.
Augusztus 10-én délután 14 órától közép- és haladó szintű gyakorlatokkal kezdődik az oktatás.
A Koboziskola 1-2 DVD, valamint az eddig megjelent kiadványaink leckéivel kapcsolatos kérdések megbeszélésére, gyakorlására a kurzus óráin lesz lehetőség.
A Hagyományok Háza kobzos oktató anyagait, valamint saját hegedűs-kobzos, kobzos-furulyás gyűjtéseket is felhasználva fejlesztjük a hangszerek együtt-játékát, ritmusképzést, ritmustartást. Kobozszólókat, ének kíséreteket szeretnénk megfelelő hangnemekben megtanítani.
VÁZLATOS TEMATIKA
moldvai dallamok Gyöngyös György, Gyöngyös János, Paun Vasile, Sobaro Raducanu és Antin Ion kobzosoktól, valamint furulyás és hegedűs dallamok kobozszóló - átiratai
ritmuspengetés
akkordok
furulya kíséret kobozzal
ének kíséret kobozzal
hegedű kíséret kobozzal
koboz táncdallam szólók
Tananyagok Audio CD-n
az eredeti, gyűjtött népzenei hanganyag
az oktató által lejátszott, énekelt hanganyag
Oktatók
Fábri Géza Csenki Zalán
Augusztus 10-én délután 14 órától kezdődik az oktatás.
Az ének oktatásában a díszítéstechnika stílusos fejlesztését tűzzük ki célul, valamint a tanult dallamok hiteles megszólaltatását az énekes résztvevők egyéni stílusával összhangban.
Az énekes oktatás technikai elemein túl a kurzus lényeges része az archív anyagok feldolgozási lehetőségeinek tanulmányozás és a stílusos csokorszerkesztés elsajátítása. A kobozzal kísérhető dalokat párokban, kis csoportokban adják elő a résztvevők, egyéni választás szerint.
Az énekes anyagot több faluból gyűjtött énekekből válogattuk össze, ügyelvén a nagy nótafák, különös képpen Simon Ferenc Józsefné Fazakas Ilona, Demeter Antalné Jánó Anna, Lőrinc Györgyné Hodorog Luca, Miklós Györgyné Szályka Rózsa, Benke Jánosné Benedek Rózsa repertoárjának bemutatására.
Tananyagok Audio CD-n
az eredeti, gyűjtött népzenei hanganyag
énekek koboz kísérettel
Oktatók
Juhász Erika Fábri-Ivánovics Tünde
Augusztus 10-én délután 14 órától kezdődik az oktatás.
A hangszer oktatásában a legősibb felállású zenekar, a hegedű koboz kettős együttmuzsikálását tanítjuk és fejlesztjük a hegedűsöktől gyűjtött anyagok felhasználásával. Célunk a dallamtanulás mellett a tánckísérethez szükséges határozott ritmika és vonókezelés, valamint a stílusos előadás és díszítés gyakorlása.
Oktató
Lipták Dániel
Augusztus 10-én délután 14 órától kezdődik az oktatás.
A hangszeres játékot Hodorog Andrástól (Néptanító-Hagyományörző Mester; a Népművészet Mestere) tanulják az érdeklődők, aki évek óta oktat furulyát, és példaértékű hagyományőrző előadóművészi munkát végez Moldvában és Magyarországon is.
A hagyományos moldvai furulyajátékot kiváló pedagógiai érzékkel, hagyományos népi tanítói módszerekkel sajátíttatja el növendékeivel. Fontos hangsúlyt helyez az egyéni előadói technikák fejlesztésére, és a zenekari játékban a furulya koboz egyensúly megteremtésére.
Oktató
Hodorog András
"Tavaly sokat fejlődtem az énekben és sok szép dallamot tanultam. Nagyon tetszett az, hogy kevés idő alatt mennyi gyönyörű népdalt tehettünk magunkévá, együtt!
A tavalyi tanév második félévében elkezdtem kobzon is tanulni, a mostani kurzuson erre fogok ráerősíteni! Várom már, hogy együtt legyünk!"
Korsós KingaKoboz, Ének
Hódmezővásárhely
"Nekem olyan szintű moldvai népzenét tudnak Gézáék átadni, amit talán egész Magyarországon kevesen. Nagyon tetszik a kurzus, mivel kevés idő alatt sok mindent megtanítanak.
Az a pár nap nem is igazán munka, hanem szórakozás és kikapcsolódás is egyben."
Ciceri AdriánHegedű
Szeged
"A jó hangulat miatt szeretem a kurzust. Az oktatók szakmai hozzáértése egyedülálló a maga nemében.
Nem csak magas szinten művelik a népzenét, de valóban át is adják tudásukat.
Különös élmény számomra, hogy a kurzus végén együtt zenél minden oktató és tanítvány. Az egyéni gyakorlás és a közöz zenélés
rendkívül hasznos mindannyiunk számára."
Bakos Zsuzsa
Koboz, Ének
Zalaszentlászló
Népzenei Kurzus Kapcsolattartó
Fábri-Ivánovics Tünde
info@mestertanoda.hu
+36 30 323 97 38